Domácí fotovoltaická elektrárna je předmětem výrazné státní podpory. Jedná se totiž o relativně efektivní, stavebně jednoduchý, investičně rozumný decentralizovaný zdroj elektrické energie pro zásobování rodinných domů vlastní energií. Další benefit je dlouhá životnost. Vodíková Energie, s.r.o. si pro vás připravila 3 základní balíčky, dle Vašich potřeb, spotřeb a velikosti domu:

1) Síťová fotovoltaika bez akumulace

Jedná se o základní FVE bez baterií. Výhoda je rychlost instalace (nečeká se na baterie, které jsou nedostatkové a dodací termín baterek od výrobce je 3-6 měsíců), příznivá cena. Za ušetřené peníze můžete místo baterií nakoupit dvojnásobné množství panelů a zvýšit si tak roční výrobu. Nevýhodou je v případě výpadku elektrické sítě (porucha vedení, blackout) Vám elektrárna nebude vyrábět i když bude venku svítit slunce jako v létě. Vhodná pro domácnosti, které elektřinou topí, ideálně před elektrokotel a akumulační nádrží.

2) Fotovoltaika s bateriovým uložištěm

Nejpopulárnější řešení s nejvyšší dotací až 205.000,- Kč, resp. 225.000,- Kč v případě Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Výhoda – FVE funguje i při výpadku sítě, ovšem jen do okamžiku vybytí baterií. Dokáže akumulovat energie přes den, kdy doma nikdo není, aby jste si ji večer vybrali. Nevýhoda – vyšší pořizovací cena, nutnost prostoru pro baterie (temperovaný prostor) a složitější instalace. Upozornění – ve většině případů nelze v případě výpadku napětí ze sítě, tedy v provozu režimu back-up (zálohy) napájet celý dům a už vůbec ne energeticky náročné spotřebiče jako je přímotop, tepelné čerpadlo či kotel! Došlo by k přetížení střídače, vyhození jističe baterek a z důvodu nutnosti nafázování by nebyl možný restart až do obnovení napájení ze sítě! Vhodné pro většinu domácností, zejména tam kde se topí kotlem na tuhá paliva nebo plynem. při výpadku proudu ze sítě máte stále energii (pokud nemáte vybité baterky) na provoz elektroniky kotle či čerpadla ke kotli.

Ukázka instalace FVE s bateriovým uložištěm

3) Fotovoltaika s bateriovým uložištěm a zálohou vlastní elektrocentrálou

Jedná se nejvyšší stupeň energetické bezpečnosti, kterou si může domácnost pořídit. V dnešní době vřele doporučuji. Řešení FVE jen s baterií Vás neochrání při několika denním výpadu elektrické distribuční soustavy. Bez elektřiny nepoteče doma voda, nepůjdou kotle na tuhá paliva, lednice, světla… Přitom stačilo tak málo. Při pořizování Vaší nové FVE si zvolit řešení s malou domácí elektrocentrálou. Nejčastěji naftovou, ale u moderních domů s malou spotřebou pak i benzínovou. Jak to funguje? Při výpadku distribuční soustavy Vám běží dům na FVE a baterie. Pokud k výpadku dojde v zimě, je zde problém v malé denní výrobě fotovoltaiky, který u FVE s výkonem 10 kWp činní cca 9 kWh za celý den. Pozor, jedná se o průměrnou výrobu za měsíc. Stává se, že za jasného zimního dne vyrobí třeba 50 kWh a potom dalších 6 dní třeba vůbec nic. To v případě běžně fungující sítě znamená, že si nějakou elektřinu dokoupíte ze sítě. V případě výpadku to ovšem znamená velký problém, nemáte kde dokoupit. Za den či dva se Vám vybije baterka, ale díky elektrocentrály s funkcí ATS nezůstanete bez elektrické energie. Jakmile totiž ATS řídící jednotka zaznamená, že se ztratil zdroj elektrické energie, tak díky vlastní startovací baterií nastartuje elektrocentrálu, kde je paliva na cca 12-18 hodin provozu a dodává do Vašeho domu dle velikosti eletrocentrály až 12 kWh, tzn. můžete zcela běžně fungovat, vařit či prát. Jakmile se obnoví zdroj vnější energie (FVE, distribuční soustava) elektrocentrála se opět sama vypne a je připravená na další záchrannou misi. V dnešní nejisté době je toto zabezpečení rodiny proti k nezaplacení.